Obecny postęp technologiczny widać w wielu gałęziach przemysłu. Do branż coraz częściej korzystających ze zdobyczy technologii należy m.in. współczesna farmacja. Narzędziem, bez którego wiele aptek nie wyobraża sobie funkcjonować, jest automatyczny robot apteczny. Jak jednak zastosowanie tego typu sprzętu wpływa na bezpieczeństwo Pacjentów? Sprawdźmy!
Spis treści
Roboty apteczne – co to takiego?
To zaawansowane urządzenia pozwalające usprawnić wiele procesów związanych z przyjęciem i wydaniem leków zarówno w aptece stacjonarnej, hurtowni farmaceutycznej, jak i e-aptece. Roboty apteczne zostały wyposażone w specjalnie zaprojektowane inteligentne systemy i rozwiązania IT, dzięki którym możliwe jest uwolnienie czasu farmaceuty na inne obowiązki (np. te związane z obsługą Pacjentów). Roboty zapewniają skuteczną optymalizację w takich aspektach, jak m.in.:
- automatyczne wydawanie medykamentów – dzięki temu realizacja recept trwa zdecydowanie krócej;
- kontrola stanów magazynowych – roboty umożliwiają efektywne zarządzanie lekami;
- minimalizację strat z tytułu przeterminowanych leków;
- a nawet dbanie o porządek na półkach – wiele urządzeń posiada specjalny moduł czyszczący, który sprawia, że kurz automatycznie usuwany jest z półek robotów aptecznych.
Jak roboty apteczne wpływają na bezpieczeństwo Pacjentów?
Zaawansowane technologicznie urządzenia, a takimi z pewnością są roboty apteczne, mogą budzić obawy użytkowników, którzy czasami nie mają pełnej wiedzy o możliwościach zastosowanej technologii. Jest to zrozumiałe, bo dla farmaceuty Pacjent i jego dobro są zawsze w centrum uwagi, a szybki postęp technologiczny uniemożliwia nam śledzenie wszystkich rozwiązań i ich możliwości. Czy roboty apteczne wpływają w jakiś sposób na Pacjentów? Oczywiście! Oto, w jaki sposób automaty apteczne mogą ochronić ludzkie zdrowie.
Eliminacja popełnianych błędów przy realizacji recept
Bez wątpienia najistotniejsza zaleta, jaką wyróżniają się roboty apteczne na tle personelu, to redukcja pomyłek. Niestety farmaceuci przy całym natłoku zadań, jaki spada na ich barki, nie są nieomylni, dlatego przy realizacji recept zdarzają się błędy, które mogą negatywnie wpływać na ludzkie zdrowie, a w skrajnych przypadkach nawet życie. Inwestując w tego typu sprzęt, mamy gwarancję właściwie dobranych medykamentów. Wszystko dlatego, że posiada on odpowiednio zintegrowane z magazynem systemy weryfikacyjne i kontrolne, dbające o to, by bezbłędnie pobierać określone w recepcie leki.
Odpowiednie zarządzanie lekami i zapasami
Dużym ułatwieniem dla farmaceutów jest również niemal bezobsługowe zarządzanie dostępnymi medykamentami. Roboty pozwalają na większą automatyzację pracy apteki w zakresie przechowywania leków oraz lepszą kontrolę nad zgromadzonymi zapasami. Co to oznacza w praktyce? Urządzenia wyposażono w specjalnie systemy pomagające rozpoznać datę ważności znajdującą się na opakowaniu. Tak automatycznie przeprowadzona inwentaryzacja stanów magazynowych zapobiega niepotrzebnemu składowaniu medykamentów oraz – co szczególnie ważne w kontekście bezpieczeństwa Pacjentów – nie dopuszcza do omyłkowego wydawania przeterminowanych lekarstw.
Lepsza obsługa Pacjentów
Wspomniane wcześniej korzyści przyczyniają się dodatkowo do uwolnienia czasu personelu w tych obszarach, w których można zastosować automatyzację. Przy wsparciu robotów farmaceuci mogą uniknąć takich rutynowych działań, jak np. manualne wyszukiwanie medykamentów. To pozwala zająć się lepszą, bardziej zaangażowaną obsługą Pacjentów. Wszystko dzięki temu, że pracownik ma więcej czasu, by móc rzetelnie doradzić w kwestii występujących objawów czy przepisanych leków. Oznacza to też szybszą obsługę pacjentów oraz zmniejszenie kolejek, co z pewnością docenią Pacjenci.
Efekty wdrożenia robotów – statystyki
Co szczególnie ważne, automatyzacja realnie usprawnia funkcjonowanie aptek i pracę farmaceutów. Potwierdzają to dostępne statystyki. Wydanie opakowania leku przez robota aptecznego BD Rowa trwa od kilku do kilkunastu sekund, a niektóre apteki oszczędzają na obsłudze przeciętnego Pacjenta nawet kilka minut. Przy dziennej liczbie kilkuset obsługiwanych Pacjentów daje to już bardzo zauważalne oszczędności czasu. Apteka nie tylko może zmniejszyć kolejki, ale też obsłużyć większą liczbę Pacjentów, czy zmniejszyć liczbę osób rezygnujących z zakupów ze względu na kolejkę. Zaoszczędzony czas pozwala zmniejszyć wrażliwość apteki na braki personelu albo na przykład przeznaczyć na dodatkową sprzedaż, wprowadzenie usług w aptece lub… zasłużony odpoczynek.
Więcej statystyk dostępnych jest na rynku szpitalnym, choć należy zwrócić uwagę na nieco inny charakter pracy aptek szpitalnych. Wysoką skuteczność odnotował np. angielski Szpital King’s College w Brinklow, który postawił na robota aptecznego BD Rowa. To za jego sprawą personel zaoszczędził około godziny dziennie, ponieważ odkąd pojawił się wspomniany sprzęt, pracownicy nie musieli obsługiwać magazynu aptecznego. Dodatkowo obecność urządzenia przyczyniła się do zmniejszenia liczby popełnianych błędów przy wydawaniu medykamentów aż o 65%. Lepsza kontrola nad zapasami dała także szpitalowi znaczące oszczędności finansowe.
Podobne wrażenie z zastosowania robotów BD Rowa miał Szpital New Cross w Wolverhampton (również w Anglii). Sprzęt ten doskonale wpłynął na efektywność pracy farmaceutów. Według statystyk:
- o ok. 10% mniej czasu potrzebowano na kontrolę daty ważności lekarstw,
- o ok. 21-30% mniej czasu na przechowywanie oraz uzupełnianie zapasów,
- zaoszczędzono też 21-30% czasu na śledzenie farmaceutyków i ich dokumentację,
- i 11-20% na dostarczanie medykamentów do Pacjentów.
Jak widać, roboty świetnie sprawdzają się nie tylko w takich miejscach, jak tradycyjne apteki, e-apteki czy hurtownie farmaceutyczne, ale także w szpitalach.
Szukasz profesjonalnej firmy, która umożliwi Ci zakup innowacyjnego robota? Masz pytania dotyczące specyfikacji automatów? Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!