Nie da się ukryć, że ciągły, trwający od dekad prężny postęp technologiczny ma istotny wpływ na życie nas wszystkich. Obserwowany jest niemal w każdym obszarze nauki oraz większości miejsc pracy. W jaki sposób na przestrzeni historii ten rozwój wyglądał w dziedzinie farmacji? Oto jak przebiegała automatyzacja w aptekach!
Spis treści:
- Czym jest robot farmaceutyczny?
- Robot w aptece i jego rola
- Kiedy powstały pierwsze roboty dla aptek?
- Jak dziś wygląda robot farmaceutyczny?
Czym jest robot farmaceutyczny?
Robot farmaceutyczny to specjalnie zaprojektowany, zaawansowany technologicznie sprzęt wyposażony w najnowsze systemy, innowacyjne rozwiązania oraz szereg patentów. Celem tego typu urządzeń jest zagwarantowanie farmaceucie i innym osobom pracującym w aptece solidnego wsparcia w zakresie automatyzacji codziennej pracy – oczywiście w obszarach, w których to możliwe. Takie rozwiązanie pozwala więc zoptymalizować wiele żmudnych procesów, uwalniając czas specjalistów, by mogli przeznaczyć go na inne, bardziej wymagające obowiązki (np. obsługę pacjentów). Automatyzacja żmudnych i czasochłonnych procesów ma szczególnie duże znaczenie w czasach, kiedy tak trudno o personel do pracy w aptece.
Robot w aptece i jego rola
Roboty dla aptek należą do niezwykle funkcjonalnych maszyn, odgrywających z roku na rok coraz większą rolę we współczesnej farmacji. Nie tylko w tradycyjnych aptekach, ale też w hurtowniach farmaceutycznych i e-aptekach. Ich praca okazuje się bardzo pomocna zwłaszcza w przypadku aptek często odwiedzanych przez Pacjentów, takich, które codziennie przyjmują duże dostawy i sprzedają dużo leków oraz wszędzie tam, gdzie mają zostać wdrożone strefy samoobsługowe.
Co można zyskać, decydując się na inwestycję w tego typu nowoczesny sprzęt apteczny? Przede wszystkim robot jest niezastąpiony, jeśli chodzi o:
- przyspieszenie procesu realizacji zamówień;
- optymalizację realizacji recept;
- minimalizowanie popełnianych błędów (np. przy wydawaniu leków);
- centralne zarządzanie magazynami;
- przyspieszenie procesu przyjęcia towaru na magazyn;
- sprawniejsze kompletowanie zamówienia;
- inwentaryzację zasobów.
Wszystkie te zalety przekładają się na wzrost popularności omawianych technologii. Zakup zrobotyzowanych systemów aptecznych może przyczyniać się nie tylko do wydajniejszej, ale przede wszystkim skuteczniejszej obsługi pacjentów i ich zapytań. Zważywszy na wspomniane plusy, nie powinno być w tym nic zaskakującego, że obecnie coraz więcej miejsc postanawia zainwestować w rozwój automatyzacji w swojej aptece.
Kiedy powstały pierwsze roboty dla aptek?
Pierwsze próby robotyzacji w aptece miały miejsce w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wynikały one z aktualnych potrzeb i wyzwań, z jakimi zmagała się ówczesna farmacja. W tym czasie, ze względu na coraz większy dostęp do medykamentów, zwiększoną produkcję leków, a co za tym idzie – dłuższy czas obsługi pacjentów, postanowiono wyprodukować nowe urządzenie. Ukłony za realizację sprzętu, jakim była automatyczna maszyna do liczenia kapsułek i tabletek, należą się dwóm braciom z Anglii. Już w 1971 roku, dokładnie 4 lata po jego stworzeniu, pochodzące z Manchesteru rodzeństwo John oraz Frank Kirby otrzymali patent, a dodatkowo rozpoczęto także wypuszczanie licznika na szerszą skalę.
Kolejne zmiany zaczęły pojawiać się na terenie Stanów Zjednoczonych na przełomie lat 90. XX wieku oraz początku nowego tysiąclecia. W tym okresie skupiono się na projektowaniu maszyn, które byłyby wyposażone w specjalnie, zintegrowane systemy oprogramowania. Od tamtego czasu nieustannie ma miejsce automatyzacja aptek i opracowywane są coraz to nowocześniejsze rozwiązania technologiczne.
Jak dziś wygląda robot farmaceutyczny?
Obecnie każdy wyprodukowany sprzęt tego typu to przydatne narzędzie, które sprawdzi się tam, gdzie potrzeba optymalizacji. Robot w aptece będzie doskonałym wyposażeniem szczególnie w farmacji pretendującej do miana nowatorskiej i przyjaznej pacjentom oraz personelowi. Postęp, jaki ma miejsce od lat 60. XX wieku, jest zauważalny na wszystkich płaszczyznach: od kwestii wizualnych, przez zastosowane funkcjonalności, aż po szybkość działania. Dzisiejsze roboty oferują szereg opcji pod względem konfiguracji. Umożliwiają nie tylko wydanie leków, ale pozwalają nawet na umieszczenie kluczowych informacji dotyczących sposobu ich przyjmowania. Ciekawą propozycją dla dużych aptek są np. dostępne w ofercie naszej firmy urządzenia do automatycznego załadunku leków BD Rowa™ EasyLoad, które umożliwiają bezobsługowe przyjmowanie medykamentów na magazyn.
Współcześnie apteki stoją przed wyzwaniami dotyczącymi usprawnienia procesów typowych dla farmacji. Sposobem, który daje szansę poprawy jakości obsługi pacjentów (np. redukcję pomyłek, zmniejszony czas oczekiwania), jest zastosowanie nowoczesnych robotów. To one uważane są za rozwiązania przyszłości.